Emocje

 

Emocje z całą pewnością wzbogacają nasze życie, czyniąc je pełniejszym.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy emocje przejmują kontrolę nad naszym życiem, prowadząc do nieprzyjemnych sytuacji i osłabienia ważnych dla nas relacji.

Osoby doświadczające przytłaczających emocji mogą czuć się bezsilne w obliczu fali zalewających ich uczuć. Jest zupełnie normalnym, że wielu z nas nie radzi sobie z silnymi emocjami: smutku, złości, lęku. Trudno umiejętnie zarządzać emocjami, jeżeli nasi rodzice nie byli biegli w tej sztuce. Niestety również edukacja w Polsce nie przewiduje nauki radzenia sobie z trudnymi emocjami, nad czym ogromnie ubolewam. W moim odczuciu poznanie, rozumienie własnych emocji, a także znalezienie zdrowych strategii radzenia sobie z rodzącymi się w nas uczuciami jest kluczową umiejętnością, która bezpośrednio przekłada się na poziom odczuwanej satysfakcji, samopoczucie i zdrowie.

Czym zatem są emocje?

Mówiąc wprost, emocje są elektrycznymi i chemicznymi sygnałami z ciała, informującymi nas, że coś ważnego wymaga naszej uwagi. Przytulając się do ukochanej osoby odczuwamy przyjemne emocje, doświadczając konfliktu nasz nastrój obniża się, możemy również poczuć silny gniew, złość i stracić panowanie nad sobą.

Emocje dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwotne są pierwszymi, najczęściej silnymi i nagłymi reakcjami. Kiedy w gniewie wypowiesz słowa, które zranią Twojego partnera/ partnerkę lub dziecko, po chwili możesz odczuć wyrzuty sumienia. Gniew jest Twoją emocją pierwotną, poczucie winy- wtórną. W odpowiedzi na emocję pierwotną mogą zrodzić się liczne emocje wtórne.

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa nieprzyjemne emocje, z którymi stara się uporać w najlepszy znany mu sposób. Problem zaczyna się, kiedy strategie radzenia sobie z emocjami powodują jeszcze większy ból emocjonalny i długofalowo okazują się zupełnie nieskuteczne.

Zajadanie smutków, sięganie po alkohol lub inne używki w momencie silnego stresu może przynieść chwilową ulgę, jednak w dłuższej perspektywie może okazać się dla nas fatalne w skutkach.

Utrzymujące się uczucie przygnębienia, obniżony nastrój, głęboki smutek, ból emocjonalny może prowadzić do depresji, która wiąże się z zmianami w trybie życia: zmniejszoną aktywnością, problemami ze snem, bezsennością, utrzymującym się zmęczeniem, problemami z koncentracją.

Niekontrolowana złość, niczym huragan niszczy wszystko, co zastanie na swojej drodze. Relacje z dziećmi, bliskimi, intymne związki. Może być przyczyną konfliktów i trudności w miejscu pracy.

Dzieci bardzo silnie odczuwają przytłaczające emocje rodziców. Powtarzający się gniew najbliższych im osób, wyrażany w raniący sposób może zostawić ślad na całe życie. Z pewnością jest źródłem strachu i silnego stresu dla najmłodszych.

Wiele związków przeżywa kryzys i rozpada się, których źródłem często jest trudność w kontrolowaniu emocji.

Strach jest kolejną emocją, która skutecznie może uprzykrzyć nam życie. Przykładowo strach przed lataniem może przerodzić się w ataki paniki. Osoby ich doświadczające odczuwają silny lęk powiązany z nieprzyjemnymi reakcjami fizjologicznymi: przyspieszonym biciem serca, spłyconym oddechem, drżeniem rąk itp.

Nie zawsze mamy wpływ na emocje, które się w nas pojawią. Na wieść o trudnym problemie, któremu musimy stawić czoła możemy poczuć przygnębienie, strach, a nawet złość.

To normalne, że pewne emocje się pojawiają. Od nas natomiast zależy, co dalej z tym zrobimy. Starając się stłumić, zdusić emocje, dajemy im jeszcze większą siłę. Z kolei przeżuwając wciąż i wciąż te same myśli, nakręcając się nimi powodujemy intensyfikację przeżywanych emocji. Czujemy je coraz silniej i silniej, aż uczucie to jest tak trudne do wytrzymania, że wybuchamy, krzyczymy lub sięgamy po alkohol.

Lubię myśleć, że nie ma złych emocji. Są tylko niewłaściwe strategie zaradcze.

Jeżeli doświadczasz trudnych emocji, które komplikują Twoje życie, są dla Ciebie źródłem stresu i napięcia, niszczą ważne dla Ciebie relacje, Twoje zdrowie oraz wpływają negatywnie na Twoje samopoczucie, warto dać sobie szansę i znaleźć nowe, skuteczne i nieraniące siebie ani innych strategie radzenia sobie z silnymi emocjami.

Już dzisiaj zapraszam Cię do umówienia się na konsultację, podczas której odpowiem na Twoje pytania i wątpliwości, a także ustalimy plan naszej wspólnej pracy.

Zapraszam,

796 236 306

kontakt@patrycjajuszkat.com

Co chciałbyś dzisiaj udoskonalić?

Relacje

Dla osób pragnących podnieść jakość swoich relacji

Emocje

Dla osób pragnących zrozumieć swoje emocje oraz zdrowo nimi zarządzać

Komunikacja

Dla osób pragnących cieszyć się lepszą komunikacją, rozumieć oraz być rozumianym

Zdrowy tryb życia

Dla osób, dla które pragną wprowadzić ważne dla zdrowia oraz samopoczucia zmiany

Zmiana nawyków

Dla osób, które pragną zamienić niekorzystne nawyki na bardziej wspierające